Chronograf

Chronograf

Publikován dne 11. Pro, 2009 od veronika v Dámské hodinky, Pánské hodinky, Sportovní hodinky, Top Počet shlédnutí: 3,238 shlédnutí

2266Chronograf je slovo, s kterým se můžeme často setkat v oblasti hodinek, jak v odborném textu tak i v tom laickém.

Vysvětleme si tedy jeho význam.

Slovník by nám řekl: „ Přístroj k zaznamenávání časových údajů.(slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/hledat?typ_hledani=prefix&cizi_slovo=chronograf)

Název chronograf má již starou tradici, ta se objevila v souvislosti s potřebou a chtíčem zpřesňovat rasové údaje a zdokonalit hodinkové strojky. V počátcích hodinkové historie, kdy lidstvu stačily údaje s menší přesností než kupříkladu dnes, se místní hodináři zaměřovali zejména na kvalitu strojků a design.

Čas ale ubíhal, vyvíjela se doprava, měnil se životní styl a tak bylo třeba údaje získávané při měření času co nejvíce zpřesňovat.

V roce 1821 si francouzský hodinář Rieussc patentoval vynález, který byl nazýván chronograf. A tento stroječek, chronograf, umožnil Tag_Heuer_Carrera_tachyrozvíjet další odvětví hodinářské výroby.

Vezměme hodiny a hodinky, které disponují mechanismy pro přesné měření času, které mimo jiné zahrnuje také stopky. Takovéto hodinky mají dvě nezávislé měřící soustavy, z nichž jedna měří právě aktuální čas a druhá krátké časové úseky.

Tyto hodinky poznáme zejména podle toho – velice laicky – že mají několik číselníků a alespoň dvě tlačítka po jejich obvodu.

Centrální a sekundová ručička a stopky se spouštějí zpravidla samostatně, zmáčknutím tlačítka.

Takto vybavené hodinky pracují s obrovskou přesností.

Těmto hodinkám někdy také přezdíváme chronoskop.

Termín chronograf se může často zaměnit s termínem chronometr. V tomto případě se jedná o obzvláště přesné hodinky. Tyto hodinky na svou přesnost obdrží dokonce certifikát. Nejdůvěryhodnější hodinky na trh certifikuje Švýcarsko certifikátem, který se neuděluje celé výrobní řadě, nýbrž každému výrobku samostatně, zaslouží-li si to.

Tento certifikát ale také výrazně zvyšuje cenu výrobku.

Obrázky zdroj:

czasosfera.pl

hodinky-koscom.cz

Tags: , , , , , ,


1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...


Přečtěte si také:

Zanech vzkaz