Chronograf

Chronograf

Publikován dne 12. Led, 2010 od veronika v Dámské hodinky, Dětské hodinky, Pánské hodinky, Sportovní hodinky, Top Počet shlédnutí: 2,203 shlédnutí

3719770107_bigJako správnému uživateli hodinek by vám jistě nemělo chybět povědomí o jednotlivých částích, historiích a podobně. Pakliže skutečně zvažujete výběr luxusních, kvalitních hodinek, každá informace je pro vás dobrá, neboť kvalita vyzařuje všemi směry a kvalita obecná je kvalita obsáhlejší.

CHRONOGRAF

Slovem chronograf jsou obvykle míněny hodinky, které jsou vybavené funkcemi, jež nám dávají možnost přesného odměřování časových intervalů. To znamená, zjednodušeně, funkce stopek. Chronograf poznáme podle několika viditelných subčšíselníklů s ručičkami a běžně mají ještě dvě tlačítka nad a pod korunkou. (korunka je postranní vroubkované kolečko, které nám slouží k natahování a nastavování) Subčísleníků proto, že se nejedná o běžný hodinkový číselník, u kterého jsme zvyklý na jedna až dvanáct.

U digitálních chronografů se odměřovaný čas zobrazuje digitálně.

Popis funkce chronografu

seiko-snl017_bigZákladní (centrální) vteřinová ručička nám měří u chronografu odměřovaný interval v sekundách. Speciální ručička, dle provedení každého chronografu, ukazuje setiny, desetiny, minuty, popřípadě i hodinky. Odměřování se většinou ovládá (spouští a vypíná) tlačítkem nad korunkou. Vynulování se ale provádí tlačítkem, které je umístěnu naopak pod korunkou.

Využití chronografu

Nevysypu vám tady nepřeberné množství praktického využití, jak byste možná čekali, ale jistě by se nějaké našlo. I když v běžném používání jde spíše o funkci navíc a u jedinců, kteří by tuto funkci využili, pravděpodobněji budou mít specializovanější techniku. U hodinek digitálních je to obvyklé, u hodinek analogových to nepatří mezi standardní funkce, a tak se to většinou objevuje u těch méně módních, tedy u těch, které svůj design vyloženě nestylizují do posledních módních trendů. Spíše se objevuje u modelů pánských, než-li dámských.

Obrázky zdroj:

hodinky.cz

Tags: , , , ,


1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...


Přečtěte si také:

Zanech vzkaz