Pojmy, jež vám s výběrem pomůžou

Pojmy, jež vám s výběrem pomůžou

Publikován dne 14. Úno, 2010 od veronika v Nezařazené Počet shlédnutí: 1,928 shlédnutí

Je pár pojmů, které by vás při výběru hodinek mohly vyvést z míry. Jestliže si ale projdete tímto malým školícím článkem, bude jich zase o něco méně. Každý „obor“ má svou odbornou mluvu a málo, který odborník je z ní moudrý, ale pokusme se trochu nablížit oněm odborníkům na hodinky a při výběru se nalaďme na jejich vlnu.

1215187_43679458

Prvním pojmem, který by nás mohl překvapit a přivést do rozpaků je kalibr.

Tímto pojmem je označován strojek, který dané hodinky pohání. Pakliže si vyberete automatický, znamená to, že se o jeho natahování nemusíte starat. Kdežto u mechanických kalibr je třeba pravidelné ruční natahování.

Když se díváte na hodinky a na popisu jejich kalibru čtete, kolik má kamenů, tak věřte, že to nemá naprosto nic společného s počtem diamantů, zirkonů ani ničeho jiného. Kamenem je myšleno označení pro vnitřní ložiska z umělých rubínů, ve kterých se otáčejí součástky. Z toho se dá logicky vyvodit, že čím více kamenů hodinky obsahují, tím více je tvoří pohyblivých součástek a tedy je strojek i komplikovanější a cennější.

U běžných hodinek naleznete okolo 18ti kamenů, ale komplikované hodinky mají dokonce i dvojnásobek.

Dalším záhadným, tajemným pojmem, jehož identitu nyní odkryjeme, je komplikace.

Možná vás napoprvé napadne, že nemůže jít o nic lichotivého a vyžadovaného, ale není tomu tak. Nemá to nic společného s tím, jaké komplikace vás potkají při shánění oněch hodinek, nebo při následném používání.

Pojem komplikace nás informuje o funkci hodinek, která je nadstandardní a zpravidla náročná na výrobu.

O tom ale podrobněji až v dalším článku.

Důležité prozření, které byste si z tohoto počtení měli odnést, je to, že někdy ani komplikace nejsou na škodu, ba naopak vyžadované a známkou jedinečnosti a kvality.

Obrázky zdroj:

sxc.hu

Tags: , , , , ,


1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...


Přečtěte si také:

Zanech vzkaz