Hodina historie I. – Počátky měření času

Hodina historie I. – Počátky měření času

Publikován dne 05. Pro, 2009 od veronika v Nezařazené, Top Počet shlédnutí: 2,431 shlédnutí

Wooden_hourglass_3Dávno a dávno tomu bylo, když se čas měřil pomocí hvězd, čemuž rozuměli přirozeně pouze astronomové. Dnes jsou hodinky pro každého z nás naprostou samozřejmostí. Když ne náramkové, tak na mobilním telefonu.

Ne vždycky to tak ale bylo..

Pískové, vodní a sluneční hodinky

Galileo Galilei je jistě známý každému z nás. To právě on podložil následné zkoumání času, respektive objasnil celému světu překvapující informaci, jež ulehčila nakládání s časem, jeho pochopení a zkoumání. Lidé žili uvězněni v informaci, že je Země placka a dojdeme-li k jejímu konci, jednoduše přepadneme. Poté přišel tento světec a hrdě prohlásil, že Země je kulatá. Ve své době sklidil nějaké to nadšení, překvapené výrazy, ale také spoustu nedůvěřivých a hanlivých názorů. Pochopitelně bylo těžké pro lidstvo v té době přijmout takovouto převratnou novinu.

Prapůvodně se čas měřil astronomickým zařízením, takzvaným gnómem, což v řečtině znamená „poznávač“ nebo „ukazatel“. Byla to vlastně obyčejná tyč nebo štíhlý kámen. Tento předmět se následně zabodnul do země a podle stínu se určoval čas. V pravé poledne stín nebyl, neboť slunce na předmět svítilo přímo zhora a dále se podle úhlu a délky stínu odhadovalo. Zní to velice nepřesně, ale časem se došlo k pomyslné dokonalosti a přesnosti.

Gnómem mohly být i historické megality Stonegenge, které byly „postavené“ před 4800 lety.

Další variantou v měření času byly hodiny vodní, které odpočítávaly čas odkapáváním vody, či hodiny pískové, které stejně tak měřily čas, akorát odsypáváním písku. Dodnes se můžeme setkat s přesýpacími hodinami.

My bychom si pravděpodobně v dnešní době s tímto měřením času nevystačily, ale v té době nevládl takový chaos a nepočítalo se s minutami, neexistoval takovýto spěch, tak byly tyto typy hodin dostačující.

Tags: , , ,


1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...


Přečtěte si také:

Zanech vzkaz