Mechanické hodinky a datumovka

Mechanické hodinky a datumovka

Publikován dne 24. Úno, 2010 od veronika v Nezařazené Počet shlédnutí: 4,519 shlédnutí

1104871_34897179Pakliže se na našem zápěstí pyšní mechanické hodinky, vyvstává další „problém“, či spíše jen drobnost, na kterou je dobré dbát.

Existují různé mechanismy strojku, každý z nich vyžaduje jiný přístup.

Základní varianta

Annual

Perpetual

V základní variantě se používá takzvaný datový věnec. Na něm je všech 31 dní. V měsíci, který má méně než 31 dnů je třeba tento ukazatel vždy manuálně seřídit. Existují ale také složitější varianty, které využívají dvou datových věnců. Tato komplikace (což není nic, co je nežádané, jak jsme si vysvětlili v článku o komplikacích) se označuje jako „big date“ – v překladu „velké datum“ – a na hodinkách ho poznáte hned na první pohled. Tedy ukazatel data je dvakrát tak velký.

Používá se také takový malý trik. Na sklíčko hodinek se umístí malá lupa. Tendo desingový prvek je netypičtější pro hodinky od společnosti Rolex. Nazývá se mu také kyklopovo oko.

zákaladní variantě big date mechanismus automaticky počítá s tím, že má měsíc 31 dní. Ale jsou také složitější mechanismy, například „annual“ (neboli výroční), „perpetual“ (věčný) kalendář.

V případě mechanismu perpetual je v hodinkách nastaven kalendář na několik let dopředu. Tedy s pořadím dnů v jednotlivých měsících a letech. Zahrnuje také přestupní roky. Po urřité době ovšem vyžadují návštěvu hodináře, který strojek znovu seřídí. Seřízení uživatelem pomocí korunky v tomto případě není možné.

Annual ví, jak si poradit s počtem dnů v jednotlivých měsících, kromě měsíce února Jedenkrát za rok je tedy nutné ho seřídit. Proto ten název – výroční.

O této problematice se můžete poradit s každým odborníkem v oblasti hodinářství. Který vyvrátí vaše obavy, o závažnosti těchto mechanismů, respektive péče o ně.

obrázky zdroj:

sxc.hu

Tags: , , , , ,


1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...


Přečtěte si také:

Zanech vzkaz