Materiál II. – ocel

Materiál II. – ocel

Publikován dne 18. Pro, 2009 od veronika v Nezařazené, Top Počet shlédnutí: 1,539 shlédnutí

rt81_detailPrvní díl o materiálech nám již nastínil mosaz a plasty. Tentokrát se zaměříme na ocel, která si pro nás také připravila spoustu využitelných možností.

Ocel

Jestliže ocel, tak rozhodně jedině ušlechtilá. Tím se myslí ocel, jež je s příměsí, která zabraňuje její korozi. Zrezlé hodinky by byly přehnaně retro. Ušlechtilá ocel je označována jako nerez.

Výhody

Přijatelná cena je určitě příjemná pro všechny z nás a také velice důležití odolnost, výdrž materiálu.

Nevýhody

Nedá se příliš snadno vyleštit. Povrchová úprava spočívá v kartáčování, kdy je ocel leštěna kartáči, ale je na ni posléze vidět práce štětinek. Není nikdy dokonale hladká.

Další možností je pokovené kovem, například pochromování, poniklování (velice alergenní záležitost) či v nejlepším případě pokovení drahým kovem, například zlatem, či platinou.

ocelNevýhody těchto pokování jsou v tom, že nanesený kov se může časem začít odlupovat. V méně šťastném případě sám od sebe. V tom lepším případě budete původním hybatelem tohoto procesu vy, a to nárazem, otřením se o drsný povrch a podobně. Poté hodinky už nejspíš nic nezachrání a zachovají si skutečně zvláštní image.

Možnosti ocele

Ocel můžete barvit. Jde o metodu, kdy se na ocel samotnou nanese barva, tedy v tomto případě se může barva oprýskat, poškrábat, sedřít. V případě plastu ne.

Proto je možnost barvení oceli jen zřídkakdy využíváno. Obzvláště u lepších hodinek.

Pokud budeme mluvit o „lepších“ hodinkách, představují li prodejci hodinky z ocele, jsou jednoduše ocelové a neprovádí žádné povrchové úpravy, které se obvykle velmi snadno poškozují. Někteří výrobci ale naopak na tyto experimenty nedají dopustit.

Ale pokud skutečně dobrý výrobce náramkových hodinek chce, aby jeho hodinky vypadaly jako z platiny, tak je z té platiny vyrobí a nebude pak platinový vzhled dohánět na pokování ocele platinou.

Obrázky zdroj:

Chronomag.cz

Herisson.cz

Tags: , ,


1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...


Přečtěte si také:

Zanech vzkaz