Hodina historie V. – První digitální hodinky

Hodina historie V. – První digitální hodinky

Publikován dne 06. Pro, 2009 od veronika v Nezařazené, Top Počet shlédnutí: 2,912 shlédnutí

15-2-lPrvní náramkové hodinky údajně sestrojil hodinář a zlatník Marie Etienne Nitot v roce 1800.

Další pokrok, na nějž se čekalo „pouze“ dvě stě let, což je při srovnání ostatním zlomových pokroků relativně málo. Dalo by se to jistě přisuzovat pokročilé technice, ale také byl tento krok zásadní a vyžadoval spoustu nových poznatků.

Na tyto hodinky se ale muselo velmi pomalu, neboť k dokonalosti se dovedly až další stovky po jejich vzniku. Rozhodně to nebylo ještě stabilně praktické, neboť sebemenší prudký pohyb, či i byť jen slabá rána by je odporoučela ze světa funkční techniky.

Vývoj tedy stále pokračoval, což není nic překvapivého a již za dalších 75 let jsme měli na světe náramkové hodinky, které se natahovaly jen 3ce2d22c42405b2b66a6cce4616d02pohybem toho, kdo je měl na svém zápěstí. Za tuto převratnou novinku vděčíme vídeňskému hodináři De Lohrovi.

Ve 20.století se dolaďovaly chyby, které předtím zůstávaly přehlíženy. Začalo se trvat na přesnosti, větší odolnosti proti nárazům ba dokonce i proti vodě a prachu.

V 50.letech minulého století již vznikly hodinky na baterii, poté první digitální hodinky, pak digitální hodinky s kalkulačkou a stále se pokračuje a dovybavuje téměř neskutečnými funkcemi.

Dnes nám naše náramkové hodinky předpovědí počasí, když o to budeme skutečně stát, vejdou se i do prstýnku, existují hodinky LED s desítkami světélkujících čudlíků, které ale začínají ztrácet tolik vzývanou praktičnost.

Můžeme se s hodinkami nořit až 100 metrů pod vodu, safírovým sklem říkají „ne“ poškrábání, ukážou nám fázi měsíce a podobně. Naše inteligentnější já.

Tags: , , , , ,


1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...


Přečtěte si také:

Zanech vzkaz