Hodina historie IV. – Hodinky v 16. století

Hodina historie IV. – Hodinky v 16. století

Publikován dne 06. Pro, 2009 od veronika v Nezařazené, Top Počet shlédnutí: 1,575 shlédnutí

orlojHolandský astronom a matematik Christian Huygens v roce 1656 zkonstruoval první kyvadlové hodiny. Změna to byla pro nový netradiční mechanismus a také zejména proto, že se hodiny výrazně zpřesnily, denní chyba klesla na několik minut.

V této době se hodiny začaly ve velkém dávat na kostelní a zámecké věže, či radnice. Mělo to plnit jak praktické účely, lidé konečně věděli kolik je hodin, ale navíc jejich čas byl synchronizovaný, tak také to mělo samozřejmě působit, jako symbol města, že zde si to mohou dovolit. Neboť to byla skutečně relativně drahá záležitost, navíc velice přelomová, tak skutečně ne každé město mělo nafukovací rozpočet, aby se jim tam takovýto honosný předmět vešel, pro potěšení lidu a pozdvihnutí městského ega.

V tomtéž století použil Christian Huygens poprvé vteřinovou ručičku, což byl vrchol přesnosti a ani do dnes, kdy je technika skutečně velmi pokroková, nebyla tato přesnost překonána. I když řekněme, že kratší časové úseky, než jsou sekundy, již nejsou pro běžný život příliš využitelné.

O hodinky se začali zajímat také umělci, kteří trvaly na podbízejícím se designu. A tak i hodinky velmi rychle začali podbíhat módě. Designéři stále překvapovali a lidé nepřestávali žasnout.

opravene-hodiny-za-radnicni-veziTyto kousky si ale mohli dopřát pouze bohatí. A tak to symbolizovalo jejich moc a vysoké postavení ve společnosti. Což chtěl pochopitelně vyjadřovat každý, kdo si to mohl dovolit. Tak šli hodinky na odbyt a věnoval se čas dalšímu vývoji.

Obrázky zdroj:

hotelhappystar.cz

eden-x.cz

Tags: ,


1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...


Přečtěte si také:

Zanech vzkaz