Hodina historie III. – hodinky v 15.-16. století

Hodina historie III. – hodinky v 15.-16. století

Publikován dne 06. Pro, 2009 od veronika v Nezařazené, Top Počet shlédnutí: 1,772 shlédnutí

18513_3_lgJaká byla další změna ve vývoji hodin? Tentokrát již dokonce hodinek. Minutové ručičky se ale ani tentokrát ještě nedočkáme. Začínáme okolo 15. století a skončíme nedlouho poté ve století 16. Velký skok můžeme přisoudit pokrokové době renesance. Lidé měli obrovské ambice a tak jejich úsilí přineslo své ovoce.

Dočkali jsme se kapesních

Renesance byla pro svět obdobím mnoha inovací. Docházelo k rozmachu věd, literatury, umění ba dokonce i hodinek. Respektive, snažili se posunout techniku kupředu.

Ital Filippo Brunelleschi posunul měření času kupředu, když v 15. století sestavil první hodiny, které měly vestavěnou pružinu. Ta žhavá novinka tedy spočívala zejména v tom, že obří mechanika byla nahrazena a tak hodiny byly mnohem menší. Lidé si je tedy mohli začít nosit s sebou.

V té době, rozkvětu umění zde začali působit i designéři. Hodiny se tedy staly něčím víc. Nyní počalo vnímání hodin jako drahocenných kousků, které si dopřávali bohatí lidé a byl to znak luxusu a přepychu.

Svůj čas jim obětovali také šperkaři, které z hodin dělali něco unikátního.

První kapesní hodinky

Petr Henlein byl průkopníkem vyloženě kapesních hodinek. Dnes taková samozřejmost, ve své době neskutečný, magická pokrok.

První hodinky byly vyrobeny v 16 století. Když vezmeme v potaz, že pět set let předtím již vznikly ciferníky, může se to zdát jako velmi dlouhá doba „nicnedělání“, ale toto bylo skutečně zlomové a tak se vyplatilo si na to počkat půlku tisíciletí.

Tyto hodinky se ale nemohly příliš chlubit přesností. Minutovou ručičku neměly a musely se dvakrát denně natahovat. Byly velice drahé, a čím honosnější, tím blahobytněji si zpravidla majitel žil.

Chudí lidé byli věrní starým hodinám, které zaručeně fungovaly. Kupříkladu sluneční, pískové, či vodní.

Tags: , ,


1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...


Přečtěte si také:

Zanech vzkaz