Hodina historie II. – hodinky 3. – 11. století

Hodina historie II. – hodinky 3. – 11. století

Publikován dne 06. Pro, 2009 od veronika v Nezařazené, Top Počet shlédnutí: 1,861 shlédnutí

post-236-1243288403Podívejme se na další část o historickém vývoji hodinek. Začneme prvními automatickými hodinkami, které vznikly ve 3. století a skončíme prvními ciferníky ve století 12. Od dob měření času pomocí slunečník, pískových a vodních hodin je to skutečně pokrok, přestože jde o časové rozmezí osmi set let. Na digitální hodinky, jaké známe si ale ještě musíme tisíciletí až několik set let počkat.

První automatické hodiny na světě

První doložené automatické hodiny byly vytvořeny ve třetím století. Sestrojil je jistý Ktésibios z Alexandrie.

Šlo o vodní hodiny hnané ozubeným kolem, čas měřili pomocí plováku v nádobě, do které postupně přitékala voda.

Tyto hodiny měly několik výhod, kterými předčily hodiny sluneční. Tím hlavním a převratovým bylo, že se daly používat také v interiérech. Fungovaly se stejnou přesností, jak v létě, tak v zimě a i za neslunečného počasí.

Místo klasické hodinové ručičky na nich byla soška malého chlapce, který ukazoval, kolik je.

V té době ale řas byl pojat ještě trochu jinak. Nebylo určeno tak, jak již celkem dlouhou dobu funguje, 24 hodin, nýbrž 12. Čtyřiadvacetihodinový den lidstvo uznává „až“ od druhého století, ale obecně bylo uznáno a užíváno dlouho poté. Ve století čtrnáctém.

První ciferníky

První bicí hodiny lidé začali vyrábět v 11. století. V té době hodiny ještě ciferníkem rozhodně nedisponovaly, ale prostě v určitou dobu odbyly tolik, kolik bylo a podle toho se lidé řídili.

Jak se měření času zpřesňovalo a zdokonalovalo, vymýšlely se stále nové fígle, začaly se objevovat i první ručičky. Za den ale tyto ručičky oběhly ciferník pouze jednou, tedy nahoře byla půlnoc ( na dnešních hodinách pozice 12, nebo celá ) a dole se nacházelo pozice (dnešní poloha 6 a půl, respektive 30 minut ).

Tags: , ,


1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...


Přečtěte si také:

Zanech vzkaz